[chatbot]

Drone Pilotluğu Eğitimi

Drone Pilotluk Eğitimleri ile katılımcılara uluslararası geçerli İHA0 ve İHA1 sertifikası verilmektedir. Böylece dünyanın her yerinde geçerli bir mesleğin kapıları aralanmış olmaktadır.

Tüm Drone kullanıcılarının ihtiyacı olan ve güvenli uçuş için oldukça önem arz etmekte olan Drone Pilot Lisansı ve Ehliyeti, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından onaylanan ve sertifikalandırılan eğitimler ile Geomes Mühendislik & Maya Medya Kurumsal Eğitim ve Danışmanlık Şirketi tarafından verilmektedir. Teorik drone eğitim ve uygulamalı eğitim olmak üzere farklı aşamaları takip edecek olan insansız hava aracı sertifikasyon eğitimleri ekibimiz tarafından Drone kullanıcılarına güncel ekipmanlar ve sertifikalı pilotlar tarafından verilmektedir.

İnsansız hava aracı eğitim programımıza katılmak için mail göndererek veya destek hattımızı arayarak bilgi alabilir, eğitimler için yerinizi ayırtabilirsiniz. İHA 0 ve İHA 1 drone eğitimlerimiz hobi ve profesyonel tüm drone kullanıcılarına açık olacaktır.

Kapalı alanlarda kullanmak amacıyla tasarlanarak üretilmiş İHA ve sistemleri.
Yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler.
Azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az, uçabilen oyuncaklar.

İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar
İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar
İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar
İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar

İHA’ların yaygın kullanım alanlarından biri olan reklam, düğün, haber, film çekimi gibi faaliyetleri gerçekleştirebilmek için çekim yapılacak bölge ve insan yoğunluğuna göre Genel Müdürlükten izin alınması gerekmektedir. Hava aracının kayıtlı, pilotun da ilgili hava aracı sınıflandırmasına uygun eğitim almış olması gerekmektedir.

Genel Müdürlükten izin almayı gerektiren operasyonlar için izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahaları dışında operasyon yapılması hallerinde ilgili şahıs ve işletmelere 2920 sayılı Kanunun 5 inci kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanır.

Devlet İHA tanımı şu şekildedir; devletin askerlik, güvenlik, istihbarat, gümrük ve orman yangınları ile mücadele hizmetlerinde kullandığı hava araçlarıdır. Bunların dışında kullanılan İHA’lar “Sivil İHA” olarak değerlendirilmektedir ve Talimatta belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir.

Hayır yapamazsınız, eğer hava aracınızı (drone) ticari operasyonlarda kullanacaksanız hava aracınızın (drone) kayıt tipini ticari olarak değiştirmeli, ticari insansız hava aracı eğitimlerini (İHA0 – İHA1) almış olmanız gerekmektedir.

SHT-İHA talimatına göre (madde 7 zorunlu teçhizat) ticari operasyon gerçekleştirecek İHA0 ve İHA1 kategorilerindeki hava araçları;
a) Komuta ve kontrol veri bağının kesilmesi durumda acil durum iniş veya uçuş sonlandırma kabiliyeti,
b) Batarya gücü/yakıt seviyesinin devamlı izlenebilmesi,
c) Çakar lamba,
ç) İHA’da veya yer kontrol istasyonunda otomatik uçuş kayıt sistemi.

Geomes Mühendislik & Maya Medya Kurumsal Eğitim ve Danışmanlığı olarak, üst çalışma gruplarında da yer aldığımız SHT-İHA çalışmaları sonucunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından İHA 0 ve İHA 1 kategorilerinde eğitim vermesi için yetkilendirilmiştir. Bu kapsamda Geomes Mühendislik & Maya Medya Kurumsal Eğitim ve Danışmanlığı olarak profesyonel kadromuz ile sizlere hizmet sunmaktayız.
Özetlemek gerekirse siz müşterilerimize sadece belge değil, saha ve operasyon bilgisi ve tecrübesi de sunmaktayız.

Bakım ve onarımla ilgili eğitimleri üreticiden veya yetkili temsilcisinden ya da bakım eğitim kuruluşlarından tamamlayarak sertifikalandırılan kişiler tarafından söz konusu İHA ve sistemlerinin bakım ve onarımları yapılır, bu bakım ve onarımlardan İHA pilotu sorumludur ve gerçekleştirilen işlemler kayıt altına alınır ve bu bilgiler 3 yıl saklanır.

SHGM uçuş izinlerini verirken risk analizi dahilinde birçok unsuru bir arada değerlendirmektedir, bu kapsamda ticari İHA sertifikası ve 3. şahıs mali mesuliyet sigortası uçuş izni alınmasını kolaylaştıran unsurlar olacaktır. Bir hobi/amatör kullanıcısı için şehir içi ve insan yoğunluğu bulunan bir bölgede uçuş izni alması risk analizi açısından çok makul gözükmemektedir, bu kapsamda bir Ticari İHA operatörünün izin alması daha muhtemeldir.

Birçok firma ve kurum İHA operatörü alımı yapmaktadır, ilgili alımlarda sahip olunacak İHA-0 ya da İHA-1 sertifikası tercih sebebi olabilecektir. Kurumların İHA departmanlarına kurum içi geçişlerde ise sahip olunan İHA-0 ve İHA-1 sertifikaları önemli rol oynamaktadır.