Herkes Her İşi Yapabilir Ama!

Meslek Seçiminin ilk ve en önemli aşaması ‘kişinin kendini tanımasıdır’. Kişinin kendini tanıması duygu, davranış ve düşünüş motiflerini bilmesi, potansiyellerinin farkına varması, hangi tür işlerin mizacı ile örtüştüğünü, ne tür işlerin kendisini tatmin edeceğini bilmesi demektir. Mizacı ile uyumlu olmayan fakat ilgi duyduğu mesleğe yönelen kişi, uzun vadede yaptığı tercihin farkına varır. Bir süre sonra işini sorgulamaya başlar, stres altında iken işi sevmediğini ve kendisine uymadığını düşünmeye başlar. Meslek Seçiminde, kültürel ve sosyal faktörler de dikkate alınarak, mizaç ile uyumlu bir alana doğru yönelmelidir. Tıpta erken teşhisin hayat kurtardığı gibi, Meslek Seçimi de mutlu ve tatmin dolu bir iş hayatının kapılarını aralar.

 

Eğer aşağıdaki şekilde düşünmeye ve işinizle ilgili sorular sormaya başlamışsanız yanlış yolda ilerliyorsunuz demektir:

 • İşinizi sorguluyorsanız
 • Akşam iş çıkışını dört gözle bekliyorsanız
 • Sabahları işe giderken işe niye gittiğinizi merak ediyorsanız
 • Daha düşük ücretle de olsa başka bir işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız
 • İşinizde kendiniz için bir gelecek göremiyorsanız
 • Aslında şu işi yapmak isterdim ama napalım bu işi yapıyorum diyorsanız

“Bu bölümü bitireyim, nasıl olsa iş bulurum”

 

Üniversitelerde bölüm bitirmek her derde deva olmuyor. Almış olduğunuz eğitime destek olarak kişisel anlamda gelişmenizi sağlamanız gerekmektedir. Yabancı dilinizi geliştirmeniz, enstrüman çalmanız, güncel meseleleri takip etmeniz, yazmak ve okumak gibi alışkanlıklar edinmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bütün bunları yaparken bir rehber ile hareket etmek size büyük faydalar sağlayacaktır.

 

Bazı öğrencilerde, “şu üniversite olsun da hangi bölüm olursa olsun” düşüncesi yerleşmiş olabiliyor. Hâlbuki esas olan, bölüm seçimi olmalıdır. Çünkü üniversite 4 ya da 5 yılı geçireceğiniz bir yerdir. Seçeceğiniz bölüm -dolayısıyla meslek- ise bütün bir hayatınızı etkileyecek bir tercihtir. O halde yapılması gereken şey, okumak istediğiniz bölümde en iyi eğitimi hangi üniversitenin verdiğini öğrenerek, öncelikle orayı hedeflemenizdir.

 

Tercih yaparken alternatifli düşünmeniz gerekir. Tek bir üniversite veya fakülteye takılıp kalmayın (Tabii ki bu sözümüz, bu sene kesinlikle bir bölümü kazanmam gerekli diyenler için). Gelecek sene tekrar şansını denemek isteyenler ya da o imkâna sahip olanlar, bu noktada idealist davranabilirler.

 

Mesleklerden bazıları sağlık koşulları açısından belli standartlarda olmayı gerektirir. Yaş, boy, ağırlık, işitme, görme, koklama, renk hassasiyeti, beden gücü gibi… Bu özellikler, bazı mesleklerin daha rahat ve daha başarılı yapılabilmesi için önemlidir. Örneğin, dişçilik, güverte, jeodezi, arkeoloji, beden eğitimi, gemi makineleri gibi bölümler bedence güç ve dayanıklılık ister.

 

Bazı işler vardır ki, ekip çalışmasına dayalı olarak yapılır. O nedenle başkaları ile birlikte uyumlu çalışabilme, bu tür mesleklerde çok önemlidir. Hemşirelik, maden mühendisliği, sigortacılık, gazetecilik, bankacılık, halkla ilişkiler gibi meslekler bu özelliği olan insanlar tarafından daha başarılı bir şekilde temsil edilirler.

 

Seyahat etmeyi seviyor musunuz? Bu soruda nereden çıktı diye düşünmeyin. Eğer sevmiyorsanız, deniz ulaştırma mühendisliği, güverte, petrol ve doğalgaz mühendisliği, arkeoloji, denizcilik işletmeciliği, pazarlama, reklamcılık, turizm rehberliği gibi bölümlere tercihlerinizde çok fazla yer vermemeniz gerekir. Çünkü günümüz Evliya Çelebileri bu bölümlerden yetişiyor! Tabii ki bu alanların dışında da seyahat etmeyi gerektiren meslekler vardır. Mesela ithalat – ihracat yapan bir şirkette çalışan bir işletmeci sık sık seyahat etmek zorunda kalabilir.

 

Aile hayatına ve ailesiyle bir arada yaşamaya, düzenli bir hayata önem veren gençlerin çok seyahat gerektiren meslekleri tercih etmemeleri ilerisi adına mutlu bir iş ve ev hayatı için gereklidir. Bu özellikte olan gençler, nöbeti olan mesleklere de tercih listelerinde çok fazla yer vermemelidir. Doktorluk, hemşirelik, eczacılık, askerî erkân ve polislik bu özellikte olan mesleklerin başında geliyor.

 

Üniversiteden mezun olduğunuzda iş bulma şansınızı artırmak istiyorsanız aşağıdaki nitelikleri taşımanız gerekir:

 • Üniversite yıllarını çok iyi değerlendirip, kaliteli bir eğitim almanız gerekir. (mezun olunan üniversitenin ismi, işe alımlarda etkili referanslardan biridir).
 • En az bir yabancı dili iyi bilmeniz gerekir.
 • İş hayatında kullanabileceğiniz bilgisayar programlarını biliyor ve kullanıyor olmanız gerekir.
 • Üniversitede okurken ileride meslek edinmeyi düşündüğünüz sektörde staj niteliğinde de olsa çalışmanız gerekir.
 • Çalışacağınız alanla ilgili çevre edinmeniz gerekir. Alanınızla ilgili yenilikleri, gelişmeleri ve yayınları takip ederek kendinizi sürekli güncellemeniz gerekir.
 • Giyiminiz ve konuşmanızla kendinizi ifade edebilmeniz gerekir.
 • Çeşitli sosyal projeler içinde yer almanız gerekir.

 

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Tercih ve Rehberlik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir