[chatbot]

Robotik Kodlama

İçerisinde bulunduğumuz ve Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen iş dünyasındaki dijital dönüşüm, gelecekte bireylerde bulunması gereken dijital yeterlikler arasında kodlama becerisi önemli bir yer tutacaktır. Yaşanacak olan Endüstri 4.0 devrimi ile birlikte yakın bir tarihte şu anda var olan mesleklerin pek çoğunun ortadan kalkacağı, onların yerine şu anda isimlerini bile bilmediğimiz pek çok meslek alanının oluşacağı tahmin edilmektedir. Günümüz gençleri yakın bir tarihte mesleklerini icat etme durumu ile karşı karşıya kalmaları muhtemeldir. Bu noktada bireylerde olması gereken becerilerden en önemlilerinden bir tanesi kodlama eğitimleri olacaktır. Günümüzde yazılım alanında yetişmiş insanlara duyulan ihtiyaç her geçen gün artmakta, bu konuda üretken ve yaratıcı bireylerin yetiştirilmesi ülkemizin geleceği için önemli hale gelmektedir. Bu nedenle sadece lisansını bu alanda yapan bireylere programlama eğitimi vermek yerine bilişim alanında kendini geliştirmek isteyen bireylere yönelik programlama eğitimlerinin yaygınlaştığı görülmektedir.

    Gelecekte ve hatta günümüzde bu denli hayatımızın içerisinde var olan yazılım ve kodlama becerilerini kazandırmak bizim için önemli. Elit Gençler Koleji, Robotik Kodlama eğitimine yeni başlayan birçok okula rağmen bu konudaki eğitimlerini 2008 yılından itibaren sürdürmektedir. Geleceğin ve hatta günümüzün bizlere getireceği teknolojik yaşam şartlarını öngörüde bulunarak biz de geleceğimiz olan öğrencilerimize bu becerileri kazandırmaya devam ediyoruz. Teknolojinin bu denli yaşantımızın içerisine girmesini yadsıyamamakla birlikte kodlama becerisinin bireylere yalnızca teknolojik bir dünyada yaşamanın getirdiği gereklilik olduğunu da söyleyemeyiz. Kodlama becerisi, aynı zamanda bireylerin algoritmik düşünmesini sağlayarak günlük yaşantıdaki her tür problemi hızlı ve pratik ve doğru adımları izleyerek bir çözüme ulaştırabilme yetisi de sağlıyor.

Okulumuzda bulunan Robotik Kodlama Atölyemizde birbirinden farklı robotlar ve materyallerle öğrencilerimize kodlama becerisi kazandırıyoruz. Robotik Kodlama Atölyemizde bulunan başlıca materyallerimiz aşağıdaki gibidir;

 • VEX IQ
 • VEX EDR/V5
 • UBTECH Ukit Advance
 • UBTECH Ukit Explorer
 • mBot
 • Arduino UNO Setleri
 • Elektronik Devre Setleri
 • Makey Makey
 • Akıllı Cihaz Tasarımı Arduino Setleri
 • Motor ve Sürücüler
 • Kablosuz İletişim
 • Devre Elemanları
 • Güç Kaynakları
 • Sensörler

Okulumuzda İlkokul, Ortaokul ve Lisede olmak üzere 3 farklı Robotik Kulübü ile çalışmalar yapmaktadır. Öğrencilerimiz, Robotik Kulübünde öğretmenleri ile birlikte il içinde ve il dışındaki çeşitli turnuvalara hazırlanıp diğer okulların Robotik Kulübü öğrencileriyle yarışıyor ve performanslarını sahada gösteriyorlar.

Öğrencilerimiz MakeX, UBTech URC Turnuvası, VEX IQ Challenge, VEX V5 Lise Turnuvası olmak üzere birbirinden farklı robot kitleri ile birbirinden farklı turnuvalarda sahaya çıkıyorlar. Birçok okulla yarışarak hem arka planda hem de sahada algoritmik düşünme, mekanik ve kodlama becerilerini ortaya koyuyorlar. Robotik Kulübü öğrencilerimiz bu yarışmaların yanı sıra öğrencilerimizin ufkunu genişletecek farklı gezilere gidiyorlar. ODTÜ(Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Mekatronik Mühendislerinin oluşturduğu ODTÜ ROBOT TOPLULUĞU’nun düzenlediği ODTÜ ROBOT GÜNLERİ etkinliğine giderek insansı robot olan garson robot ile ve yapay zeka kullanan birbirinden farklı robotlarla tanıştılar. Okulumuz Robotik Kulübü öğrencilerimizin ufkunu genişletmeye yönelik yarışmalar ve etkinlikleri gerçekleştirirken bizlere ilham veren ise öğrencilerimizin bu alana olan ilgisi ve heyecanıdır. Öğrencilerimizin ilgi ve heyecanları 2008 yılından bu yana devam etmekte, okulumuz robotik çalışmaları da başarılı bir şekilde sürmektedir.